Razer BlackWidow Ultimate 2016 Uzun Kullanım Deneyimi

razer blackwidow ultimate

Herkese merhaba. Daha önce sizlere incelemesini sunduğum Razer‘ın BlackWidow Ultimate 2016 mekanik oyuncu klavyesinin uzun kullanım deneyimi yazısıyla sizlerleyim. Eğer bu klavyenin incelemesini henüz okumadıysanız Razer BlackWidow Ultimate 2016 Oyuncu Klavyesi İncelemesi başlıklı yazıya giderek incelemeye ulaşabilirsiniz.

Bu klavyeyi 1 seneye yakın bir süre kullandım. Hesapladığıma göre 10 ay gibi bir süre kullanmışım ve bu klavyeyi almayı düşünenler için iyi bir deneyim yazısı çıkarmam için fazlasıyla uzun bir zaman diye düşünüyorum. Malumunuz büyük teknoloji web siteleri ürünleri inceleseler de, onlarda ürünler bu kadar süre kalmıyor. Onların uzun kullanımla ilgili görüşlerini paylaştıkları içerikler için ürünleri kullanmaları en fazla 1 ay falan oluyor. Fakat ben bu ürünü, diğer incelediğim ürünler gibi kendim için satın aldığımdan dolayı uzun bir süre deneyimleme şansına sahiptim. Şimdi gelin başlıklar halinde bu mekanik oyuncu klavyesinin 10 aylık kullanım sonrası uzun kullanım deneyimi yazısına başlayalım:

  • Razer BlackWidow Ultimate 2016 Uzun Kullanım Deneyimi

  • Kasa, Tuşlar ve Bilek Desteği

Maddeler halinde aklıma gelen her detayı sizlere aktarmaya çalışacağım. İlk olarak genel kasa yapısından bahsetmek istiyorum. İlk kullanmaya başladığımda farkını hissettirmişti zaten, sağlam bir genel yapısı var ve bunu uzun kullanımda da hissetmeye devam ediyorsunuz.

Tuşlara gelelim, malum bu klavyenin olayı mekanik tuşlara sahip olması. Tuşlardan yana hiçbir sıkıntı yaşamadım. Vermesi gereken mekanik tuş performansını sonuna kadar verdi.


Sadece tuşlarla ilgili söyleyeceğim şey, mekanik hissi ve sesi gerçekten çok güzel fakat uzun kullanımda şahsen ses beni rahatsız etmeye başladı. Bu yüzden bu klavyeyi almayı düşünüyorsanız ve tuşların çıkardığı sesler konusunda bir endişeniz varsa klavyenin Stealth versiyonunu satın almanızı öneririm. Normal versiyona göre farklı switchlere sahip olduğundan daha sessiz tuşlara sahip.

Bir de kısaca bilek desteğinden bahsedeyim. İncelememde de küçük bir bilek desteği olduğundan bahsetmiştim. Hatta incelediğim başka bir klavye olan Logitech G213‘ün bilek desteğinin yanında yok gibi bir şey. Boyutuna rağmen kullanımda yormuyor fakat biraz daha büyük olsa daha iyi olurdu.

  • Giriş Portları ve Aydınlatma

Şimdi de klavyenin yan tarafında bulunan portlardan bahsetmek istiyorum. USB portunu ihtiyacım olmadığı için kullanmadım fakat kulaklık jakını sürekli kullandım. Kulaklığın direkt klavyeye takılabilmesi bana oldukça kullanışlı geldi ve şu an kullandığım Logitech G213‘te bu klavyeye göre aradığım bir özellik oldu.

Sıra geldi aydınlatmalara. Aydınlatma olarak her tuşun ayrı bir lede sahip olması, aydınlatmanın özelleştirilebilmesi anlamında oldukça size seçenek sunuyor. Klavye üzerinden doğrudan aydınlatma seviyesini arttırıp azaltmanız mümkün kılınmış. Ayrıca Razer‘ın uygulaması üzerinden oluşturacağınız farklı profiller sayesinde belirleyeceğiniz tuş kombinasyonlarıyla, klavye üzerinden doğrudan aydınlatmanın efektini değiştirebiliyorsunuz.


Aydınlatma ile ilgili söyleyeceğim son şey, bir adet tuşun ledinin sönmesi gibi bir durumla karşılaştım. Bu elbette herkesin karşılaşacağı anlamına gelmez fakat sonuç olarak başıma gelen bir şey ve bunu burada belirtmem gerekiyor.

Aydınlatmanın ayarlarını pek kurcalamadım aslında, tüm aydınlatmanın yandığı fakat aydınlatma seviyesinin düşük olduğu şekilde bir kullanımım oldu. Bir tuşun ledi kendi kendine sönüverdi. Ürünün orijinalliğinin gitmemesi için bu şekilde kullandım.

  • Yazılım

Şimdi ise son olarak Razer‘ın Synapse uygulamasından bahsedeceğim. Uygulama işlevsellik konusunda gayet iyi, her türlü klavye hakkında detaylı ayarlamaları buradan yapabiliyorsunuz fakat uygulamanın kullanımı bana gerçekten karışık geldi. Razer gibi bir markanın uygulamasının kullanımının daha işlevsel olması gerektiğini düşünüyorum. Şu anda kullandığım Logitech klavye ile ilgili bir ayar yapmak istediğim zaman Logitech’in uygulamasına girdiğimde aradığım şeyi bulmam çok kısa sürüyor, Razer‘dan geçiş yapınca bu konuda bir rahatladığımı söylemek istiyorum.

Ayrıca Razer Synapse ile ilgili söyleyeceğim son şey, bazen güncelleme sonrası açılmama gibi sorunlar yaşadım. İnternetten yaptığım araştırmalardan da bu sorunun başka kullanıcılarda da olduğunu gördüm. Sorunu eninde sonunda zor da olsa çözdüm ve uygulamayı tekrar kullanabildim fakat uzun bir süre de kullanamadım. Synapse ile söyleyeceğim her şey bu kadar.

  • Razer BlackWidow Ultimate 2016 Uzun Kullanım Deneyimi Sonuç Bölümü

Geldik sonuç kısmına. Genel anlamda klavyeden memnun kaldım. Her ürünün kişiden kişiye göre değişen artı ve eksileri vardır. Benim bu ürünle ilgili görüşüm, eğer bu klavyeyi satın alacaksanız öncelikle daktilo gibi olan tuş sesini kesinlikle göz ardı etmeyin. Bunun yanında bilek desteğine önem veriyorsanız, farklı klavyelere bakmanızı öneririm. Ayrıca yukarıda da bahsettiğim yaşadığım bir led sorunu oldu demiştim, bunu yaşadığım için söylemek zorundayım fakat bu durum muhtemelen şansıma benim başıma gelen bir durumdu. Çünkü bırakın aydınlatmayı genel anlamda klavyeyle ilgili başka bir sorunla karşılaşmadım. Eğer bütçeniz içerisinde yer alan ve beğendiğiniz bir klavyeyse, tavsiye edebileceğim bir ürün.

Razer BlackWidow Ultimate 2016 mekanik oyuncu klavyesinin uzun kullanım deneyimi yazısı burada sona ermekte. Umarım bu klavyeyi almayı düşünenlere faydası olan bir yazı olmuştur. Sonraki uzun kullanım deneyimi yazısında görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir