Logitech MK520 Klavye-Mouse Seti Uzun Kullanım Deneyimi

mk520

Herkese merhaba. Daha önce sizlere incelemesini sunduğum Logitech MK520 kablosuz klavye-mouse setinin uzun kullanım deneyimi yazısıyla karşınızdayım. Bu yazıda bu setin uzun kullanım sonrası durumuyla ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Eğer incelemeyi okumadıysanız Logitech MK520 Kablosuz Klavye-Mouse Seti İncelemesi başlıklı yazıya giderek incelemeyi okuyabilirsiniz. Ayrıca yazının hemen başındayken bu seti yaklaşık 5-6 yıllık bir kullanım sonrası hazırladığımı da belirtmek istiyorum. Şimdi gelin bu setin uzun kullanım deneyimine başlayalım. 2 üründen oluşan bir set olduğu için klavye ve mouse olarak 2 ayrı başlık altında ilerleyeceğiz:

  • A) Klavye

Öncelikle klavyenin genel olarak kasasından bahsedeceğim. Uzun kullanım sonrası kasada herhangi bir kırık, çizik vs. bir deforme olmadı. Klavye kasa olarak genel anlamda gerçekten sağlam. Genel anlamda mat bir malzeme kullanıldığı için çizik kolay kolay oluşmuyor. Ayrıca toz tutan bir yapısı olmadığını da belirteyim.

Tuşlarından bahsetmek istiyorum. Tuşlarda herhangi bir işlevsel problem oluşmadığı gibi silinme durumu da yok denecek kadar az diyebilirim. Çok kullanılan tuşlardan birkaçında çok çok ufak silinme oluştu fakat dikkat bile çekmeyecek kadar az. Silinmeye dayanıklı bir tuş yapısı var. Ayrıca tuşlar konforlu kullanım için geniş bir tasarımda olduğu için tuşların arasında oldukça az bir boşluk var, bu da tuşların arasından klavyenin içine toz girmesini önlüyor diyebilirim. Büyük parçalar kolay kolay tuşların arasından geçmiyorken uzun kullanım sonrası temizleme yapıldığında ufak toz da fazla çıkmadı.


Klavyenin bilek dayama kısmında bir Logitech logusu yer almakta. Bu logo oldukça basit bir baskı olduğu için orası tam ortada kalmasına yani oraya pek dokunulmamasına rağmen zamanla tamamen silinerek yok oldu. Önemli bir şey değil fakat ufak bir detay da olsa bahsetmeden geçmek istemedim.

Klavyenin arka tarafının beyaz renk olduğunu incelememde söylemiştim. Üst taraf gibi mat malzeme olduğu için leke, çizik vs. oluşmadı. Alt kısmıyla ilgili söyleyeceğim tek detay, uzun kullanım sonrası klavyenin kaymasını engelleyen plastik parçalardan birkaç tanesi yerinden çıktı. Fakat parçalanma olmadığı için yapıştırıcı vasıtasıyla tekrar yerine sabitledim.

Genel anlamda klavyeyle ilgili uzun kullanım sonrası tüm detaylar bu şekilde. Ufak detaylar dışında klavyenin uzun kullanım performansı gayet iyi, herhangi bir işlevsel sorun meydana gelmedi.

Son olarak pil performansından söz edeceğim. İncelemede Logitech’in verdiği pil süresini paylaşmıştım. Bu veriyi kesinlikle yakalıyor, pil konusunda klavyenin performansı gerçekten iyi.

  • B) Mouse

Uzun kullanım sonrası klavyenin durumundan bahsettikten sonra sırada mouse var. Öncelikle mouseta üst kısımdan bahsetmek istiyorum, yani tuşların olduğu gri kısım. Burada uzun kullanım sonrası sağ ve sol kliklerde renk kaybı meydana geldi. Gri renkten siyaha doğru bir geçiş oldu. Scroll tuşunda ise görüntü olarak bir sıkıntı olmadı.

Yan tarafların yumuşak bir plastik malzeme tercih edildiği için kullanımda rahat hissediyorsunuz fakat bu bir dezavantaj getirdi bu mouseta. Uzun kullanım sonrası parmakların temas ettiği yerlerde diğer kısımlara göre aşırı bir deforme oluştu ve o kısımlarda incelme meydana geldi. Görüntü olarak ta bariz gözüken kozmetik bir problemdi.


Alt kısmı mat olduğu için çizik oluşmadı gibi bir şey diyebilirim. Alt kısmında 4 adet plastik parça bulunmakta. Bunlar mouseun yüzey üzerinde kaymasına yardımcı olmak için koyulmuş. Yapı olarak sağlamlar ve klavyede olduğu gibi yerinden çıkma vs. gerçekleşmedi. Tek sıkıntı bu parçalar nedense kir tuttu. Bunun için arada bir o kısımları arada temizlemenizde fayda var. Sonuçta oralar tamamen kir tutarsa mouse yüzey üzerinde kaymada sıkıntı yaşayabilir.

Pil performansı klavye gibi mouseta da gayet iyi. Logitech‘in verdiği verileri yakalıyor. Ayrıca bahsettiğim kozmetik sıkıntılar dışında mouseta işlevsel olarak herhangi bir sıkıntı olmadığını belirterek bu kısmı da tamamlamak istiyorum.

  • Logitech MK520 Klavye-Mouse Seti Uzun Kullanım Deneyimi Sonuç Bölümü

Logitech MK520‘nin incelemesinden sonra uzun kullanım deneyimini de böylece tamamladık. İşlevsel olarak klavyede de mouseta da herhangi bir sorun oluşmadı. Pil performansı olarak ta iki ürün de iyiydi. Sadece kozmetik sıkıntılar vardı ve bu durum mouseta daha fazlaydı. Mouse ta klavye gibi deformelere biraz daha dayanıklı bir yapıda olsaydı çok daha iyi olurdu. Bunun dışında bu set her anlamda tatmin edici ve fiyat/performans ürünlerinden bir tanesi diyebilirim. Eğer kablosuz bir klavye-mouse seti arıyorsanız Logitech MK520 muhakkak bakmanız gereken bir set. Sonraki uzun kullanım deneyimi yazısında görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir