Logitech MK520 Kablosuz Klavye-Mouse Seti İncelemesi

logitech mk520

Merhaba, Logitech MK520 kablosuz klavye-mouse seti incelemesi ile sizlerleyim. İnceleme konuğumuz bilgisayar ekipmanı denilince akla gelen ilk markalardan biri olan Logitech markasının MK520 model ismine sahip klavye ve mouse içeren seti oluyor. Ürünümüz başlıkta da yazdığım gibi kablosuz bir ürün. Ürünü uzun zaman kullanmış birisi olarak kablosuz bir klavye-mouse seti arayanlar için iyi bir seçenek olacak. İncelememiz başlıklar halinde ilerleyecek ve önce klavyeye sonra fareye değineceğim. Vakit kaybetmeden incelememize başlayalım ve ürünün detaylarına inelim:

A) Logitech MK520 / Klavye

  • Tasarım

Logitech MK520 incelemesine klavye ile başlayacağız. Klavye, bir çok klavyeye göre en olarak ta boy olarak ta büyük. Fakat bu büyüklük gereksiz bir büyüklük değil, yani kötü tasarımdan dolayı kaynaklanmıyor, tamamen konfor kaynaklı diyebilirim. Öncelikle klavyenin tuşların haricinde kalan kısmından bahsedeceğim.

En dış kısımda şeffaf ve ince bir plastikten çerçeve var. Ürüne ayrı bir hava katmış ve modern gösteriyor. Bu şeffaf çerçeve ve klavyenin tuşlarının bulunduğu yerin arasında kalan kısımda mat siyah plastik bir yapı tercih edilmiş. Bu kısım üzerinde klavyenin tam orta alt kısmında Logitech logosuna yer verilmiş. Tuşların bulunduğu yerin boş kısımları ise parlak siyah bir yapıda.


Üst kısımda ise 6 adet multimedya tuşu ve 1 adet açma-kapama tuşu yer alıyor. Multimedya tuşları; geri sar, oynat-duraklat, ileri sar, mute, sesi kıs, sesi arttır şeklinde klasik tuşlar. Klavyenin açma-kapama tuşu ise buton şeklinde değil de kaydırmalı bir yapıda. Sol tarafa kaydırınca kapanıyor, sağa kaydırınca açılıyor. Tuşların tamamı siyah renkte iken multimedya tuşları gri renkteler.

Klavyenin arka tarafı ise tamamen beyaz renge sahip. Klavyeyi yükseltmek için 2 tane ayak mevcut. Ayrıca pili yerleştirildiği kapak ta alt kısımda yer almakta. Klavyenin tasarımıyla ilgili son bahsetmek istediğim nokta bilek desteği. Klavyeden ayrılamayan yani sabit olan oldukça geniş bir bilek desteği alanı mevcut, klavyeyi kullanırken gereken konforu sağlıyor.

  • Tuşlar

Tuş dizimi Türkçe Q olarak gelmekte, tüm Türkçe karakterler mevcut. Tuşlar tamamen konfor hedeflenerek tasarlanmış. Tamamını yapabilecekleri kadar geniş ve büyük yapmaya çalışmışlar. Birçok kişinin klavye seçerken takıldığı noktalardan birisi “Enter” tuşu. “Enter” tuşunun bazı kullanıcılar kesinlikle büyük olmasını istemekteler, nitekim bu klavyede de öyle. Bazı görsellerde ise bunun aksine “Enter” tuşu nedense küçük olarak gözüküyor.

Dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi “FN” fonksiyonu da mevcut. “F” tuşları çift fonksiyona sahip, doğrudan basıldığında klasik işlevleri yerine getirmekteler. Fakat “FN” tuşu basılı tutularak “F” tuşlarına basıldığı zaman 2. işlevleri kullanmış oluyorsunuz. Bu işlevlerden birkaç tane örnek vermek gerekirse eğer; bilgisayarı kilitle, bilgisayarı kapat, mail, ana sayfa gibi şeyler.

Yazma hissiyatı gayet güzel, rahat bir şekilde yazı da yazabilirsiniz, oyun klavyesi olmamasına rağmen rahat bir şekilde oyun da oynayabilirsiniz. Ses olarak ise pek ses çıkarmıyor, sessiz bir klavye denilebilir. Logitech, bu klavyedeki tuşlara “İncurve” adını vermiş.


  • Ekstra

Bu kısımda klavyenin ek bir özelliğinden bahsedeceğim. Klavyede yükseltici olarak 2 ayak olduğunu tasarım kısmında söylemiştim. Klavyenin üst kısmı tamamen düz yapıda, bu da klavye için ekstra bir özelliği getirmekte. Yükseltici 2 ayak ta açık vaziyetteyken klavyeyi tamamen yukarı kaldırdığınız zaman klavyenin ve ayakların tasarımı-konumu sayesinde klavye dik bir şekilde durabilmekte. Bu da dar alanda çalışanlar için klavye kullanılmayacağı zaman alan kazandırmasını sağlıyor. Her klavyede olmayan önemli bir detay. Ayrıca klavyenin kendi ayrı bir model numarası var, bu da “K520“.

  • Pil Performansı

Klavye gücünü 2 adet AA pilden almakta. Logitech, klavye için takılan pillerin 3 yıla kadar ömrü olduğunu belirtmiş. Ürünü uzun zaman kullandım fakat takılan pillerin ne kadar gittiğini takip etmedim. Fakat eğer çok kötü bir pil takmadıysanız ki ben her zaman Duracell takmaya çalıştım, ne zaman pil taktığımı unutuyordum. Pil ömrü gerçekten uzun bir klavye, bu konuda kesinlikle memnun ediyor. Bu seti kullandığım süre zarfında bilgisayarın kapalı olduğu zamanlar klavyenin de her zaman kapalı olduğunu belirtmek istiyorum.

B) Logitech MK520 / Mouse

  • Tasarım

Mouse büyüklük olarak klavyeye göre daha ufak kalıyor şahsen. Eğer büyük bir eliniz varsa klavyede rahat edeceksiniz fakat mouse kısmında biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Mouse renk olarak klavyeden farklı, gri bir renk tercih edilmiş. Üst kısmı tek bir parça yapısında. Mouse, herhangi bir ekstra tuş barındırmamakta. Sadece her mouse üzerinde bulunan sağ-sol klik tuşları ve scroll tuşu bulunmakta. Klik tuşlarının ve scroll tuşlarının çalışması gayet iyi, bir sıkıntısı bulunmamakta. Sadece klik tuşlarının biraz sesli olduğunu söyleyebilirim.

Tasarımsal olarak devam edersek eğer, üst kısmının gri renkte olduğunu söylemiştim, bu gri kısım mat yapıda. Alt kısım ise mat siyah. Yan kısımlar da siyah renk fakat malzeme olarak yumuşak plastik kullanılmış. Alt kısmında yine klavyede olduğu gibi kaydırmalı bir açma-kapama tuşu bulunmakta ve pil kapağı da burada bulunmakta.

  • Ekstra

Mouse optik bir mouse ve altında bazı mouse’larda bulunan aydınlatma vb. bir ışık bulunmamakta. Mouse’un model numarası M310 olarak geçmekte. İnternette “Logitech M310” olarak arattığınız zaman karşınıza doğrudan bu mouse çıkmakta. Ayrıca mouse’un hızı 1000 DPI.

  • Pil Performansı

Mouse gücünü 1 adet AA pilden almakta. Logitech, mouse için takılan pillerin 8 aya kadar ömrü olduğunu belirtmiş. Klavye kadar fazla olmasa da yine iyi bir süre. Kullandığım süre zarfında klavyede de yaptığım gibi bilgisayar kapalıyken mouse ta her zaman kapalı durumdaydı. Yani ikisi de kullanılmayacakları zaman pil tasarrufu için açma-kapama tuşlarından kapalı vaziyetteydiler.

C) Alıcı

2 ürün de oldukça küçük tek bir alıcı ile çalışmakta. Eğer bu set dizüstü bilgisayarda kullanılacaksa USB alıcı, herhangi bir ekstra çıkıntı sağlamamakta. Gayet minimal tasarımlı bir alıcı yapılmış. Logitech bu alıcıya “Unifying” adını vermiş, nedeni de 2 ürünün tek bir alıcı ile çalışması. Ayrıca bağlantı gücü 2.4 GHz.

  • Logitech MK520 Kablosuz Klavye-Mouse Seti Kutu İçeriği

Kutu içeriğinden Logitech K520 klavye, Logitech M310 mouse, 3 adet AA pil ve kullanım kılavuzları çıkmakta. Ben ürünü yıllar önce satın aldım ve içinden uzatma bir USB kablosu da çıkmıştı, hala çıkıyor mu bu konuda bir fikrim yok, Logitech bununla ilgili resmi internet sitesinde bir şey yazmamış.

  • Logitech MK520 Kablosuz Klavye-Mouse Seti Fiyatı

İncelemeyi yaptığım an itibarıyla bu ikili set için fiyat bandı 200 TL-400 TL şeklinde. Mağazadan mağazaya değişen fiyatlar ve sürekli değişen döviz kurları göz önüne alındığında fiyat bandı böyle. Bana göre ürünün ederi 200 TL-250 TL civarı. Biraz yapacağınız ufak bir araştırmayla bu fiyat aralığında bu seti satan mağazaları bulabilirsiniz.

  • Logitech MK520 Kablosuz Klavye-Mouse Seti İncelemesi Sonuç Bölümü

Gelelim sonuç kısmına. Sizlerle birlikte Logitech MK520 kablosuz klavye-mouse setini inceledik. Set, Logitech marka K520 klavye ve M310 mouse’tan oluşmakta. İki farklı ürün bir araya getirilerek MK520 adı altında set haline getirilmiş. Klavyenin büyüklüğünün yanında mouse biraz küçük kalmakta, bence biraz daha büyük yapıda farklı bir mouse tercih edilebilirmiş. 2 ürünün de ayrı ayrı pil ömürleri gayet iyi. Kablosuz oldukları için normal bir oda veya salon içerisinde kesintisiz rahat bir şekilde uzaktan internette gezinebilir veya oyun oynayabilirsiniz.


Klavyede özellikle konfor amaçlandığı işin her türlü kullanıma uygun. Tabi kablosuz bir ürün oldukları için profesyonel oyuncular her zaman kablolu ürünleri tercih etmekteler. Ben kullandığım uzun süre zarfında bu setten oldukça memnun kaldım ve hiçbir arıza yaşamadım, parasının karşılığını kesinlikle verdi. Kablosuz bir klavye-mouse seti arayanlar için Logitech MK520 kesinlikle tavsiye edebileceğim bir ürün.

Bu seti uzun süre kullanımım sonrası deneyimlerimi paylaştığım Logitech MK520 Klavye-Mouse Seti Uzun Kullanım Deneyimi başlıklı yazıma giderek uzun vadeli kullanımıyla ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca buraya tıklayarak bu ürünün resmi internet sayfasına gidebilirsiniz. Sonraki incelemede görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir