Logitech G213 Prodigy RGB Oyuncu Klavyesi İncelemesi

logitech g213 prodigy rgb

Herkese merhaba. Klavye denildiği zaman tartışmasız akla ilk gelen markalardan birisi Logitech. Bu inceleme yazımızda konuğumuz Logitech G213 Prodigy RGB oyuncu klavyesi olacak. Logitech G213 Prodigy güncel ve piyasada kolaylıkla bulunabilinen bir oyuncu klavyesi. Bu klavyeyi tüm yönleriyle ana başlıklar halinde ele alarak inceleyeceğiz. Bu klavyeyi almayı düşünenler için yardımcı olması adına elimden geldiğince tüm detaylara yer vermeye çalışacağım. Lafı daha fazla uzatmadan incelememize geçelim:

  • Genel Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Logitech G213 Prodigy bir oyuncu klavyesi olarak genel görüntüsü itibariyle ne çok abartılı ne de çok sade bir tasarıma sahip. Oyuncu klavyesi olsun ama çok abartılı ve dikkat çeken bir tasarımı olmasın diyenler beğenecektir diye düşünüyorum.

Klavyeye üstten baktığınız zaman gerek ana kasası, bilek desteği, tuşları her tarafında mat siyah plastik malzeme kullanıldığını görüyorsunuz. Parlak plastik malzemenin çiziklere ve lekelere elverişli olduğunu düşünürsek mat plastik malzeme kullanılması iyi bir tercih olmuş.


Klavyenin kasa ve bilek desteği kısımlarındaki malzemeye göre tuşların malzemesi biraz farklı. Malum klavyelerde en önemli kısım tuşlardır. Tuşlarda yine mat ama biraz daha farklı bir malzeme kullanılmış ve yazarken tuşların yumuşak olduğunu hissediyorsunuz. G213‘ün yan kısımlarında ise yine siyah fakat bu sefer parlak plastik malzeme kullanılmış.

Üst kısım tamamen mat olduğu için muhtemelen biraz şıklık katması için yan kısımlar parlak bir yapıda yapılmış. Ayrıca sağ kenarda, parlak kısımda belli belirsiz “G213” yazmakta. Bilek desteği sabit bir yapıda, yani klavyeden ayıramıyorsunuz. Klavyede yazı yazarken olsun, oyun oynarken olsun görevini kesinlikle yerine getiriyor. Büyüklük olarak ta iyi, kullanılan malzeme anlamında da iyi.

  • Diğer Tasarımsal Detaylar

Klavyenin ön yüzünde sol üst kısımda Logitech’in oyuncu ürünlerini temsilen bir “G” harfi yer almakta. Bu harf te tuşlar gibi aydınlatmaya sahip.

G213’te toplam 4 adet uyarı lambası mevcut. Bunlardan 3‘ü her klavyede olan caps lock, num lock ve scroll lock’a ait lambalar. 4. lamba ise oyun moduna ait. Oyun modunun açık-kapalı durumunu buradan anlıyorsunuz. Ayrıca tüm lambalar tek renk olarak beyaz aydınlatmaya sahip.

G213 Prodigy’ın alt kısmında ise koyu gri bir renk tercih edilmiş. Tasarımsal olarak ise çapraz çizgiler var ve malzeme olarak ise genel anlamda mat bir malzemeye sahip. Bahsettiğim tasarımsal çizgiler ise parlak yapılmış.


Klavyenin yüksek durması için 2 adet her klavyede olan yükseltici ayak mevcut. Alt kısımda toplam 5 parça halinde klavyenin masa üzerinde kaymasını engelleyen plastik kısımlar var. Ayrıca aynı malzemelerden yükseltici ayaklarda da mevcut.

Alt kısımla ilgili son söyleyeceğim şey de klavyenin sökülmesi için orta kısmında 2 adet vida mevcut. Arka kısmın sadece 2 vida ile sökülebilmesinin onarım açısından iyi olduğunu düşünüyorum.

Tasarım kısmında son olarak klavyenin kablosundan bahsedelim. Kablosu sargılı cinsten, üzerinde koruması olan kalın bir yapıda. Bu da kablonun kırılmalara karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olması anlamına geliyor.

  • Tuşlar

Logitech G213 Prodigy tuş tasarımı itibariyle kesinlikle iyi bir klavye. Tuşlar boyut olarak ne büyük ne de küçükler. Ayrıca ses olarak gayet iyi, sessiz diyebilirim. Çok ses çıkarmayan klavye arayanlar ve mekanik klavyenin sesinden rahatsız olanlar ses seviyesinden tatmin olacaktır.

Gelelim tuş olarak ekstralarına. Sağ tarafta bulunan nümerik tuşların hemen üstünde 6 adet multimedya tuşu mevcut. Bunlar oynat-duraklat, durdur, geri sar, ileri sar, mute, sesi alçaltma-sesi yükseltme tuşları. Sesi alçaltma-yükseltme işlemini tek tuş üzerinden yapıyorsunuz. Tuşun sol tarafına doğru bastığınızda ses seviyesi azalırken diğer yönden de artıyor.


Multimedya tuşlarının dışında 2 ekstra tuş daha var. Bunlardan bir tanesi aydınlatmayı kapatıp-açmanıza yarıyor. Yani klavyenin aydınlatma seviyesini doğrudan klavye üzerinden ayarlayamıyor, sadece açıp-kapatabiliyorsunuz. Diğer tuş ise klavyeyi oyun moduna geçiriyor.

Oyun modu sayesinde oyun oynarken “Windows” tuşuna bastığınızda başlat menüsünün açılması/masaüstüne atma gibi durumlarla karşılaşmıyorsunuz. Ayrıca Logitech’in Gaming Software uygulamasından oyun için oluşturacağınız profiller de bu tuşla bağlantılı.

  • Aydınlatma

Klavyenin aydınlatma olarak kontrolü Logitech’in Gaming Software yazılımı üzerinden yapılıyor. Klavye üzerinden aydınlatmayla ilgili yapabileceğiniz tek şey aydınlatmayı tamamen açmak veya kapatmaktan ibaret. Yazılım üzerinden ise gerek renk, gerek aydınlatma seviyesi gerekse aydınlatma efekti gibi tüm detaylı ayarları yapabiliyorsunuz. Efekt olarak sabit renk, nefes alma, renk döngüsü, renk dalgası olmak üzere 4 efekte sahip.

Klavyenin aydınlatması RGB olduğu için uygulama üzerinden oldukça geniş olan renk paletinden farklı tonlarda renklerle klavyenizi özelleştirebilirsiniz.

Logitech Gaming Software uygulamasının özelliği olarak, bu klavye dışında kullandığınız başka aydınlatma özelliği olan Logitech ekipmanınız varsa, senkronizasyon kısmını aktif ederek ekipmanların senkronize bir şekilde aynı aydınlatma renk ve efektiyle çalışmasını sağlayabilirsiniz.

  • Logitech G213 Prodigy RGB Oyuncu Klavyesi Fiyatı

Malumunuz Dolar ve Euro sürekli yükseliyor ve elektronik ürünler dışarıdan geldiği için doğrudan artan kurlardan etkileniyorlar. İncelemeyi hazırladığım an itibariyle gördüğüm en düşük fiyat 350 TL civarıyken 500 TL‘ye kadar yükseldiğini gördüm. Bahsettiğim fiyat bandında bir klavye bütçeniz varsa mutlaka değerlendirmeye almanız gereken bir ürün.

  • Logitech G213 Prodigy RGB Oyuncu Klavyesi İncelemesi Sonuç Bölümü

Geldik sonuç kısmına. Kutu içeriği olarak sticker vb. bir ekstrası yok, standart kutu içeriğine sahip. Kullandığım süre zarfında gerek oyun oynadım gerek yazı yazdım iki kullanımda da memnun kaldım. Ses seviyesi, sessiz olunması gereken bir ortamda kullanılacaksa eğer gayet yeterli. Bilek desteği işini yapıyor ve yormuyor. Ayrıca toza ve sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı. Logitech klavyeyi 60ml sıvı dökerek test etmiş.

Logitech G213 Prodigy genel anlamda ise dayanıklı ve uzun kullanıma yönelik bir klavye izlenimi veriyor. Kullandığım süre boyunca bir sorunla karşılaşmayarak klavyeden memnun kaldım ve almayı düşünenlere tavsiye etmekteyim. Bu klavyeyi uzun süre kullanımım sonrası deneyimlerimi paylaştığım uzun kullanım deneyimi yazıma Logitech G213 Prodigy Oyuncu Klavye Uzun Kullanım Deneyimi başlıklı konuya giderek ulaşabilirsiniz. Sonraki incelemelerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir