Facebook Karanlık Modu Aktif / Pasif Etme

Birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi Facebook’a da karanlık mod geldi. Karanlık mod özelliği, yeni Facebook tasarımının kullanıma sunulmasıyla ortaya çıktı. Bu yazı, Facebook karanlık modu aktif etme ve pasif etme üzerine olacak fakat öncesinde her ne kadar biliniyor olsa da karanlık moddan bahsedelim.

Karanlık mod, kullanılan platformun açık renk olan arayüzünü daha koyu renklerle değiştirerek arayüzün karartılmasını sağlar. Böylece karanlık veya ışığın az olduğu ortamlarda platformun kullanılması sırasında göz daha az yorulur. Karanlık modla birlikte arkaplan platformdan platforma göre siyah, koyu gri veya koyu mavi gibi renklerle değiştirilir. Arkaplan koyu bir renge dönüştüğü için normalde siyah veya farkı bir koyu renkte olan yazılar, karanlık modda gözükebilmesi için açık renkli hale gelirler. Facebook’un karanlık modunda tek bir renk seçeneği bulunmakta. Facebook’ta karanlık moda geçildiği zaman arkaplan siyah, yazılar ise beyaz renk olmakta.


Genel anlamda karanlık mod ile ilgili bilgi verdikten sonra asıl konumuza geri dönelim. Facebook karanlık modu nasıl aktif edilir veya pasif edilir? Yazının ilk paragrafında şöyle bir şey söylemiştim. Facebook’a karanlık mod özelliği yeni tasarımla birlikte geldi demiştim. Yani eğer Facebook’u hala eski tasarımıyla kullanıyorsanız karanlık mod özelliğinden mahrum kalacaksınız demektir. Bu yüzden karanlık moda geçme ile ilgili aşamaları, Facebook’u eski tasarımıyla kullandığınızı varsayarak anlatacağım. Yani aşağıdaki yönergede önce Facebook’un yeni tasarımına geçmeyi, sonra da karanlık modu aktif etmeyi anlatacağım.

  • Facebook Karanlık Modu Aktif / Pasif Etme

  1. Öncelikle https://www.facebook.com/ adresine gidin.
  2. Oturumunuz kapalı ise Facebook’a kayıt olduğunuz e-mail adresinizi ve Facebook şifrenizi yazarak oturum açın.
  3. Oturum açtıktan sonra sayfada sağ üst tarafta yer alan aşağı ok simgesine tıklayın.
  4. Açılan menüden alttan 2. sırada yer alan “Yeni Facebook’a Geçiş Yap” seçeneğine tıklayın.
  5. Bu işlemi yaptıktan sonra arayüzün tamamen değiştiğini, yeni Facebook tasarımına geçiş yaptığınızı göreceksiniz.
  6. Yeni Facebook’a geçişimizi yaptık, sırada karanlık mod var. Öncelikle yine sayfanın sağ üst tarafında yer alan aşağı ok simgesine tıklayın.
  7. Açılan menüde “Karanlık Modu” şeklinde bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneğe 1 kez tıkladıktan sonra Facebook karanlık modu aktif olmuş olacak. Eğer karanlık modu kapatmak istiyorsanız ise yine aynı yere gelip aynı seçeneğe tıklayarak karanlık modu pasif hale getirmeniz mümkün.

Facebook’ta karanlık modu aktif / pasif etmeyi anlattığım yazım burada sona ermekte. Ayrıca Yeni Facebook / Klasik Facebook Tasarımına Geçiş Yapma başlıklı yazımı ziyaret ederek tasarımlar arası geçişi ve yeni tasarıma dair daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazı ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Yeni içeriklerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir