California 2020’de Zayıf Şifreleri Yasaklıyor

“1234” ve “admin” tarzındaki basit şifreler, her zaman siber saldırıların ilk kurbanı olmuştur. Zayıf şifreler nedeniyle ortaya çıkan zararların önüne geçmek isteyen ABD’nin California şehrinde 2020 yılından itibaren zayıf şifreler kullanılamayacak. California’da yürürlüğe girecek olan bu yasaktan sonra farklı eyalet ve ülkelerin de bu tarz bir yasağı uygulamaya sokması bekleniyor.

  • California Zayıf Şifre Kullanımına Yoğunlaştı

İnternette muhakkak o hacklendi bu hacklendi tarzı haberlere belirli aralıklarla denk geliyoruz. Hacklenmelerin en büyük sebebi de “1234” ve “admin” gibi basit şifrelerin hala kullanılıyor olması. California, zayıf şifrelerin kullanılmasını ve zayıf şifrelerin hacklenmesi dolayısıyla ortaya çıkan güvenlik problemlerini engellemek adına şifrelerle ilgili bir düzenlemeye gidiyor. Artık yeni kullanıcılar karmaşık ve üstün güvenlikli bir parola oluşturmadığı sürece hesap oluşturamayacaklar. Konuyla alakalı yasa ise yürürlüğe girmiş vaziyette.


Kullanıcılar artık şifrelerini, kendileri için özel olarak hazırlanmış olan bir yazılım vasıtasıyla oluşturacak. Buna rağmen eğer kullanıcılar hala hacklenme gibi bir durumla karşı karşıya kalırsalar, mağduriyetleri sebebiyle yazılım şirketine dava açabilecekler.

Bazı firmalar genellikle tek bir şifre kullanmaktalar. Tüketiciler de bu şifreyi değiştirme zahmetinde bulunmadığı için hacklenme olayları kaçınılmaz olur. Şifreleme yazılımı geliştiren firmaların yazılımlarına, toplanılan bilgileri yok etme ve erişim izinlerini silme gibi özellikleri de eklemesi bekleniyor.

  • 2017 Yılının En Çok Kullanılan Şifreleri

Yurt dışında şifreler üzerine yapılan bir anket, en sık kullanılan ve kullanılması muhtemel olan şifreleri ortaya çıkardı. İnsanların şifre belirlerken genellikle yaşamlarındaki eğilimlere göre şifre oluşturdukları saptandı. Kullanıcıların tercih edilen şifrelere göre; aşk hayatından markalara, popüler kültürden futbol takımlarına kadar birçok konuya göre şifre oluşturmada eğilimleri olduğu gözlendi. Hemen aşağıda ise eğilimlere göre en çok kullanılan şifreleri görebilirsiniz. Şifreler yurt dışındaki kullanıcılara göre tespit edilmiş olsa da şifreler arasında bizim de pay çıkarmamız gereken şifreler bulunmakta.

Aşk Hayatı: iloveyou, f***you, a**hole, f***off, iloveme, trustno1, beautiful, ihateyou, bulls***, lovelove

Markalar: myspace, mustang, linkedin, ferrari, playboy, mercedes, cocacola, snickers, corvette, skittles

Popüler Kültür: superman, pokemon, slipknot, starwars, metallica, nirvana, blink182, spiderman, greenday, rockstar

Futbol Takımları: liverpool, chelsea, arsenal, barcelona, machester.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir